П'ять основних правил онлайн-поведінки1. Усвідомити важливість захисту своєї та чужої приватної інформації та не розповсюджувати конфіденційну інформацію у мережі; 2. Поводитися в інтернеті так само, як у реальному житті, зокрема, слідувати етичним нормам та правилам; 3. Не надто довіряти незнайомим людям у Мережі - віртуальний співрозмовник може видавати себе за іншого; 4.Пам’ятати, що віртуальні покупки коштують реальних грошей; 5. Звертатися за порадою до батьків у будь-якій неоднозначній або незрозумілій ситуації. | У повсякденному життікожна людина, дбаючи про свою безпеку, дотримується безлічі правил: дорогу переходить на зелене світло; уникає темних закутків, повертаючись пізньої пори додому; цікавиться, хто прийшов, коли дзвонять у двері; тримає сумку з гаманцем ближче до себе; з обережністю ставиться до незнайомців... Віртуальний світу цьому сенсі мало чим відрізняється від реального, тож, потрапляючи до Інтернету, не варто забувати про правила реального життя.
![]() | Дж. ЛаффанІнтернет може бути чудовим джерелом знань і розваг, засобом для обміну інформацією за допомогою таких медіумів, як електронна пошта, сайти соціальних мереж, чати, інтернет-камери телефонів. Однак ці миттєві і далекосяжні комунікаційні можливості вимагають постановки на новому рівні питання захисту дітей. Ви завжди повинні думати, перед тим як розміщувати в Інтернеті конфіденційну інформацію про себе, адже Ви не знаєте напевне, хто може її читати. |
Думай, перед тим як розповідати про себе та інших в Інтернет-середовищі! або
Обережно, кібер-злочинці!
Як і в реальному житті, в інтернеті можуть зустрітися люди, що бажають утертися в довіру до Вас з корисливими або злочинними намірами.
Для того, щоб попередити небезпеку, "ворога" краще знати "в обличчя", боротися з ним або оминати "десятою дорогою".
Найчастіше в Інтернет-середовищі злочинці користуються наступними прийомами:
- Намагаються викликати жалість. Наприклад, розповідять, що їдуть із країни, і не можуть взяти із собою чудового кошеняти, тому шукають гідного для нього хазяїна; запропонують устрітися й подивитися/забрати нещасну тварину.
- Привертають увагу за допомогою незвичайних, яскравих речей, а потім — пропонують купити/виграти/одержати в подарунок при особистій зустрічі.
- Штучно підвищують самооцінку , розповідаючи про те, які Ви чудові й унікальні, але ніхто, за винятком, зрозуміло, злочинця їх не розуміє. Підлітки дуже люблять, коли їх хвалять і часто готові на всі, щоб похвали не припинялися.
- Звертаються від імені знайомих, авторитетних людей. Наприклад, представляються друзями батьків або співробітниками правоохоронних органів і просять вислати важливу конфіденційну інформацію про себе, родину, дім. []
Чи знаєте ви, що...
- більш ніж 28% підлітків готові переслати свої фотографії незнайомцям в Мережі,
- 22% підлітків періодично попадають на сайти для дорослих,
- 17% без сумнівів погоджуються повідомити інформацію про себе та свою сім’ю — місце проживання, професію та графік роботи батьків, наявність в домі цінних речей і т. п.
Ознайомтесь з освітнім серіалом Кіберняні на платформі Дія.Цифрова Освіта
Кіберняні - це спільний проєкт Міністерства цифрової трансформації України, компанії з кібербезпеки 10Guards, компанії Cyberlab і компанії MoneyveoПропонуємо продивитись наступну відео-підборку:
[ДЗ "Державна бібліотека України для юнацтва"], [Київ]. I-Безпека: плейліст ДЗ "Державна бібліотека України для юнацтва":
Відео YouTube
- Як правильно спілкуватись з людьми, якщо Ви дуже відверта людина. [Ведучий: Євгеній Сарапулов]. [Відповіді психолога в форматі ток-шоу]. 1968Evgeny . Тривалість (5:49 хв.). Рос. мов. Youtube. Web. Дата: 08.11.2010.
- Розваги та безпека в Інтернеті. GoogleRU , [Google Inc]. Тривалість (2:01 хв.). Рос. мов. Youtube. Web. Дата: 05.02.2010.
- Як виявити брехню та бути правдивим в Інтернеті. GoogleRU , [Google Inc]. Тривалість (2:22 хв.). Рос. мов. Youtube. Web. Дата: 05.02.2010.
- Бережіться шахрайства в Інтернеті. GoogleRU , [Google Inc]. Тривалість (2:53 хв.). Рос. мов. Youtube. Web. Дата: 05.02.2010.
- Як бути в безпеці на YouTube. GoogleRU , [Google Inc]. Тривалість (2:54 хв.). Рос. мов. Youtube. Web. Дата: 05.02.2010.
- Як відмітити неприйнятне відео на YouTube. GoogleRU , [Google Inc]. Тривалість (2:34 хв.). Рос. мов. Youtube. Web. Дата: 05.02.2010.
Рекомендована література:
- [Литовченко І. В. та ін.] Діти в інтернеті: як навчати безпеці у віртуальному світі [Електронний ресурс] : Посібник для батьків /[авт. Ігор Володимирович Литовченко, Сергій Дмитрович Максименко, Сергій Іванович Болтівець, Мирослав-Любомир Андрійович Чепа, Наталія Михайлівна Бугайова; рец. Биков В.Ю., доктор технічних наук, професор, дир. Інст. інф. техн. і засобів навч. Нац. АПН України, Жолдак М.І., док. пед. наук, проф., зав. каф. інф. тех. Нац. пед. ун. ім. М.П. Драгоманова, академ. Нац. АПН України, Чепелєва Н.В., док. псих. наук, проф., заст. дир. з наук. роботи Інст. псих. ім. Г.С. Костюка Нац. АПН України] . - К.: Видавництво: ТОВ «Видавничий Будинок “Аванпост-Прим”, 2010. - Електрон. текст. данні (1 файл : 2,4 Мб). – Режим доступу: http://online-bezpeka.kyivstar.ua/f/2/the_benefit_for_parents/A5_Ukrainian.pdf, вільний. – Назва з екрану. - Текст на екрані укр. мовою . - Кольорові іл. - Аналог друк. вид. - Перевірено: 25.05.2011. - Заархівовану в інтернеті сторінку можна переглянути за посиланням: http://goo.gl/MyaZg.
- [Буети К . и др.] Руководящее указание для детей по защите ребенка в онлайн-среде [Електронний ресурс]/Кристина Буети (Cristina Bueti) – МСЭ, Мария Жозе Кантарино де Фриас (Maria José Cantarino de Frías) – Telefonica, Джонн Карр (John Carr) – Детская благотворительная коалиция за безопасность интернета, Дитер Карстенсен (Dieter Carstensen), Кристиана де Паоли (Cristiana dePaoli) и Мари Лаихо (Mari Laiho) – Спасем детей, Майкл Моран (Michael Moran) – Интерпол, Жанис Ричардсон – В безопасной сети . - Женева, 2009. - Електрон. текст. данні (1 файл: 3,53 Мб). - Режим доступу:http://www.un.org/ru/ecosoc/itu/guidelines_for_children.pdf, вільний. - Назва з екрану. - Рос. мовою. - Кольорові іл. - Аналог друк. видання. - Періодично оновлюється. - Перевірено: 16.06.2011. - Заархівовану в інтернеті сторінку можна переглянути за посиланням: http://goo.gl/ghpN0.
- Правила безпеки у соціальних мережах [Електронний ресурс]. - Електрон. текст. данні. - Режим доступу: http://cikavo.com.ua/pravyla-bezpeky-u-sotsialnyh-merezhah.html, вільний. - Назва з екрану. - Укр. мовою. - Стаття опублікована: 01.01.2011. - Перевірено: 15.06.2011. - Заархівовану в інтернеті сторінку можна переглянути за посиланням: http://goo.gl/JskqM.