E-клас‎ > ‎

Етикет інтернет-журналістики у проектах WIKI


Вікіпедія – вільна енциклопедія з практично вільним доступом до редагування вже існуючих статей та додаванням нових. Будь-хто може стати її співавтором або редактором. Такий підхід вимагає етичного ставлення та поваги до роботи з інформацією. Достовірність відомостей - на совісті як авторів, так і редакторів статей Вікіпедії. В основному взаємозв’язок в середині енциклопедії відбувається між учасниками проекту. Тобто ви, якщо побачили помилку, можете відредагувати її або проінформувати автора статті.

Етика роботи в Вікіпедії проста і зрозуміла – необхідно писати перевірені достовірні матеріали, не можна знищувати або помилково редагувати вже написані статті, не порушувати авторські права, дотримуватись стилю, мови викладання тексту. Повага до авторів – в першу чергу, і так само в першу чергу – повага до читачів, адже статтю ви пишете саме для них!

В Вікіпедії забороняється робити декілька речей – викладати неперевірену інформацію, редагувати вже готові статті таким чином, що вони стають помилковими, додавання в статтю особистої інформації, нецензурні та аморальні вислови, образи. Відповідно орфографічні, граматичні та стилістичні помилки також небажані.

Під час написання матеріалів разом із співавторами недопустимими є образи та грубі вислови, перехід на особистості. Навіть якщо з вами спілкуються агресивно і грубо, не відповідайте тим самим, краще знайдіть співавтора, який допоможе вам, а не заважатиме. Аргументуйте свої дії та рішення, якщо ви вже «перейшли на особистості». Взаємна ввічливість більш результативна та конструктивна ніж агресія.

Важливо пам’ятати про рівноправність учасників. Конструктивні суперечки допускаються навіть між школярем і професором. Необхідно пам’ятати, що в суперечці поглядів – єдиним вагомим доказом підтверджуючим або спростовуючим вислів або думку є пряме посилання на інформаційне джерело (Автор, Назва книги, статті, URL інформаційного повідомлення) .

Під час написання статті звертайтесь до авторитетних, перевірених джерел інформації (наприклад книг, енциклопедій, наукових статей та досліджень), а не на власну думку і теорію.

Повага до авторського права – один з базових принципів написання Вікіпедії. Необхідно надавати посилання до першоджерел, зазначати всі прізвища авторів, вказувати назви видань, з яких береться матеріал для статті.

Отже, в основі написання статей Вікіпедії лежать освіченість та грамотність учасників, їх толерантність та ввічливість, акуратність та взаєморозуміння. Без цих рис вільна енциклопедія втратила би своє значення для користувачів у всьому світі.
О. Петрова
Доступно про спільну роботу з проектами у WIKI

Робота в системі WIKI-енциклопедії



Comments